KOORDYNATOR, WOLONTARIUSZ ROKU 2024 powiatu żywieckiego
Jest czas pracy, czas odpoczynku i czas świętowania i dlatego 22 listopada 2024 w Sali audiowizualnej Muzeum Miejskiego w Żywcu odbyła się Gala Wolontariatu, przygotowana przez nasze Centrum Wolontariatu we współpracy z Miastem Żywiec.
Okazją do świętowania był zbliżający się Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony 5 grudnia każdego roku.
W czasie uroczystości poznaliśmy Koordynatora Roku, Wolontariuszy Roku.
Wręczona została statuetka Honorowego Anioła Wolontariatu.
Anna Piątek-Góra – Koordynator Roku
Jarosław Lipiec – Wolontariusz Roku
Magdalena i Paweł Wawrowscy – Zespół Wolontariacki
Żywieckie Hospicjum św. s. Faustyny Kowalskiej uhonorowano tytułem Honorowego Anioła Wolontariatu
Oprócz statuetek, laureaci otrzymali nagrody rzeczowe: zestaw campingowy, dwudniowa wycieczka do Wiednia, bony podarunkowe o znacznej wartości.
Poza nagrodami głównymi, przyznano również wyróżnienia dla koordynatorów wolontariatu szkolnego: Agnieszki Kleczyńskiej i Barbary Mrowiec.
Najważniejszymi gośćmi wydarzenia byli wolontariusze i koordynatorzy pracujący na co dzień w żywieckich organizacjach i szkołach podstawowych.
Zaproszeni goście, którzy zaszczycili naszą uroczystość
Jacek Jarco – Przewodniczący Sejmiku Śląskiego
Michał Kopański – II Wicewojewoda Województwa Śląskiego
Stanisław Kucharczyk – wicestarosta Powiatu Żywieckiego
Antoni Szlagor – Burmistrz Miasta Żywca
Jolanta Gruszka – Naczelnik Wydział Spraw Społecznych, Promocji i Współpracy Partnerskiej Władysława Klinowska-Deka – Dama Orderu Uśmiechu
Przedstawiciele i przedstawicielki żywieckich NGOsów.
Wolontariusze i przyjaciele Żywieckiego Centrum Wolontariatu.
W czasie przemówień i wystąpień padło wiele dobrych życzeń i ciepłych słów pod adresem wolontariuszy. Za wszystkie serdecznie dziękujemy i cieszymy się, że padło kilka ważnych deklaracji współpracy. Na pewno będziemy dążyć do jej realizacji.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w organizacji i przeprowadzeniu wydarzenia. Szczególne podziękowania należą się Alicji Procner – za przygotowania i mistrzowskie poprowadzenie Gali oraz Jarosława Deki – za przygotowania, logistykę i dokumentację fotograficzną.
Ogromne podziękowania dla Miasta Żywiec, za pomoc w przygotowaniach, Muzeum Miejskiemu, za udostępnienie reprezentacyjnej Sali w żywieckim Zamku, Zespołowi Piąteczki i pani dyrektor Małgorzacie Obtułowicz, za (jak zwykle) niezwykle dynamiczną i uroczą część artystyczną wydarzenia.
Konkurs nie mógłby się odbyć bez finansowania, które zapewnione było w ramach realizacji zadań Korpusu Solidarności.
Na zakończenie przytoczmy piękne podsumowanie Gali, które przygotowała Alicja:
„Są na świecie niebieskie strefy, miejsca długowieczności, w których pewne czynniki wpływają na fakt, że długość życia jest tam wyższa od przeciętnej. Na Sardynii, na Okinawie na pewno jest to dieta, ale też styl życia – wspieranie więzi społecznych. Jedną z takich stref jest również Loma Linda w Kalifornii (USA). Tam bardzo mocno rozwinięty jest wolontariat. „Wolontariusze mają lepszą pamięć, lepiej nawiązują kontakty z innymi, a nawet są szczęśliwsi. To wiąże się z aktywnością fizyczną i daje poczucie sensu, bo człowiek skupia się na kimś innym. To potężny, a jednocześnie niedoceniany aspekt w kontekście długowieczności” – opowiada Dan Buettner (dziennikarz New York Times badający czynniki długowieczności)
Ktoś inny dodaje: Do długowieczności przyczynia się poczucie, że jest się potrzebnym, każdy potrzebuje zainteresowania”. Niech nasze miasto, nasz powiat stanie się taką właśnie Niebieską Strefą” – tego też sobie życzymy.
Działanie dofinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030
Konkurs zorganizowany został we współpracy z Miastem Żywiec i Muzeum Miejskim w Żywcu.
Foto: Jarosław Deka Foto u Jarka






























Zapraszamy do zgłaszania kandydatów i kandydatek do tytuły „Żywiecka Gwiazda Wolontariatu” w zakresie wolontariatu i koordynacji wolontariatu. Celem konkursu jest: promowanie postaw społecznych, ukazanie różnorodności wolontariatu, podkreślenie dokonań wolontariuszy, docenienie wolontariuszy i koordynatorów, zwrócenie uwagi na rolę, jaką pełnią wolontariusze i koordynatorzy wspierając organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, szerzenie idei wolontariatu, w tym: zachęcanie jak największej liczby osób do czynnego uczestniczenia w wolontariacie.
Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Paramus realizujące zadania Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018 – 2030 – Narodowego Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO). Konkurs organizowany jest we współpracy z Miastem Żywiec, ul. Rynek 2.
REGULAMIN