Przejdź do treści

Przewodnik „Oprowadzam po Żywcu i okolicach”


Kontakt: [email protected]


Podsumowanie działań w ramach programu „SMART Żywiec – (r)ewolucja” dotyczących oprowadzania po Żywcu i okolicach.

Za nami spora część działań w ramach projektu „SMART Żywiec – (r)ewolucja” dotyczących oprowadzania po Żywcu i okolicach w którym wydaliśmy między innymi przewodnik oraz zorganizowaliśmy warsztaty.

Stowarzyszenie Paramus, które jest partnerem projektu „SMART Żywiec – (r)ewolucja” zakończyło akcję związaną z promocją turystyki w naszym regionie oraz promocją wolontariatu w zakresie oprowadzania po Żywcu i okolicach. 

W ramach tych działań został przygotowany i wydany przewodnik pt. “Oprowadzam po Żywcu i okolicach”. Z kolei 30 lipca 2023 r. odbyło się spotkanie promujące ten przewodnik. W trakcie spotkania Burmistrz Miasta Żywiec Antoni Szlagor opowiedział o planach rozwoju turystyki w naszym regionie. 

Ponadto,  Stowarzyszenie Paramus w dniach 6-8 września 2023 zorganizowało trzydniowe warsztaty oprowadzania po Żywcu i okolicach. Młodzież uczestnicząca w tych zajęciach miała okazję pogłębić pojęcie wolontariatu, poznać podstawowe aspekty prawne związane z różnymi rodzajami wolontariatu oraz dowiedzieć się jak wolontariat może być związany z turystyką. Dodatkowo, uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z zawodem przewodnika turystycznego, pozyskania wiedzy jakie dokumenty są niezbędne do pracy w tym zawodzie oraz poznać różne formy pracy przewodników turystycznych. Kluczowym punktem warsztatów było omówienie publikacji „Oprowadzam po Żywcu i okolicach”, która stanowiła nieocenione źródło informacji o historii, kulturze i lokalnych zwyczajach miasta. Warsztaty prowadzili doświadczeni przewodnicy, którzy przekazywali swoją wiedzę zarówno w formie teoretycznej, jak i praktycznej. Pokazali uczestniczącej młodzieży różne trasy, odkrywając nieznane aspekty historii i kultury regionu. Te trzy dni były okazją do wzbogacenia wiedzy i rozwijania pasji związanych z oprowadzaniem po Żywcu i okolicach.

O założeniach projektu i warsztatach opowiada Teresa Cimała, prezeska Stowarzyszenia Paramus:

Poniżej kilka zdjęć z realizacji opisanych powyżej działań:

Realizacja przedsięwzięcia nr 9.5 pn. „Przygotowanie i wdrożenie programu promowania wolontariatu wśród uczniów szkół pod hasłem „Oprowadzam po Żywcu i okolicach” w ramach projektu pn. „SMART Żywiec – (r)ewolucja” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Zaproszenie na warsztatyInformacja o wyborze prowadzących warsztaty


PRZEDŁUŻENIE NABORUDrukarnia dla przewodnika wybrana


OGŁOSZENIEAktualności z planu zdjęciowego

W publikacji, którą przygotowujemy opowiemy nie tylko o znanych elementach krajobrazu miasta. Region, w którym żyjemy pełen jest niezwykłych miejsc. Niektóre z nich zaprezentujemy i będziemy namawiać młodych przewodników, aby ich ścieżki poprowadziły właśnie tam.

Magiczny, nasycony zapachem przeszłości, tradycji, ukochany przez fotografów i filmowców – Żywiecki Park Etnograficzny (zwany także Skansenem) w Ślemieniu.


Powstaje Przewodnik