Przejdź do treści

IV Foto Zawody 2020

Czwarta edycja Foto Zawodów, organizowana była w niezwykle trudnych warunkach. W każdej chwili koronawirus mógł kontynuować wprowadzanie swoich zasad gry. A jednak się udało. Nie bez przeszkód, obaw, wątpliwości, ale udało się doprowadzić etap konkursowy do szczęśliwego końca. 

Żywieckie Foto Zawody, to konkurs, którego podstawową trudnością jest wykonanie zadania fotograficznego w ciągu 24 godzin. Głównym celem Foto Zawodów jest promowanie sztuki fotografii, rozbudzanie kreatywności i twórczej pomysłowości. Ważnym założeniem jest także motywacja do wspólnej pracy, dlatego organizatorzy zachęcają do uczestnictwa teamy rodzinne. 

To miało być prawdziwe święto fotografii, wydarzenie towarzyszące Dniom Żywca, pełne radości, integrujące… Niestety. Już w marcu trzeba było powoli zmieniać plany. W maju wiadomo było, że organizatorzy nie spotkają się uczestnikami. Wydarzenie nie zostało jednak odwołane, lecz większa część działań odbywała się w Internecie. W związku ze złagodzeniem obostrzeń, na kilka dni przed konkursem, zapadła decyzja, o tym, że rozstrzygnięcie Foto Zawodów odbędzie się z udziałem uczestników. 

Nie było łatwo wymyślić temat zadania, które można zrealizować w różnych warunkach, łącznie z opcją wykonania zdjęć na kwarantannie. – mówi Jarosław Deka, jeden z organizatorów Foto Zawodów

Do konkursu przesłano 28 zgłoszeń indywidualnych oraz Teamów Rodzinnych. Udział w IV Żywieckich Foto Zawodów wzięło 38 osób. 

Jury w składzie Jarosław Deka, Mariusz Kubielas oraz Piotr Topiński, oceniło 65 zdjęć, których myślą przewodnią i głównym tematem był “Skrawek Świata”. Na konkurs wpłynęło wiele różnorodnych prac. – mówi Mariusz Kubielas, juror – niektóre były naprawdę bardzo ciekawe, czasem zdarzały się drobne błędy techniczne. Jury pracowało niezależnie. Wybieraliśmy po dziesięć zdjęć, potem z tej dziesiątki mieliśmy wybrać po trzy, a potem już wspólnie wskazać zwycięskie prace. To nie była łatwa praca. Trudno było wybrać tę najlepszą trójkę. 

Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbyło się w żywieckim parku, przy studni pomiędzy zamkiem, a pałacem Habsburgów, z zachowaniem rygorów sanitarnych i dystansu społecznego. Zwycięskie prace eksponowane były również w czasie wystawy plenerowej, w żywieckim parku, która stała się już tradycją Foto Zawodów. 

Organizatorami IV Żywieckich Foto Zawodów było Stowarzyszenie Paramus oraz Zakład Fotograficzny Foto u Jarka. Działanie zrealizowane zostało dzięki grantowi Funduszu Społecznego Grupy Żywiec, Miastu Żywiec w ramach zadania publicznego oraz sponsorom: Foto 7, Komputronik Żywiec, DW Porąbka Świnoujście, Idea Events, Słodki Przystanek, Beskid Chocolate. 

Zapis obserwowanego otoczenia, zapisany na poszczególnych klatkach, z pojedynczych „skrawków świata”, stworzył niezwykły obraz kosmicznego zjednoczenia ludzi, zwierząt, przyrody, architektury. 

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku
KLIKNIJ


Laureatami konkursu zostali: 

I miejsce: Agnieszka Ostrowska “ Podglądając świat” 
II miejsce: Natalia Piątek “Skrawki”
III miejsce: Marta Andrusiewicz “Domowy kosmos”
Nagrodę dla Teamu Rodzinnego otrzymały: Aleksandra Pyclik i Klaudia Pyclik za zdjęcie pt. “Strach”
Nagroda publiczności wyłoniona została w drodze głosowania internetowego: Julia Mieszczak „Na kwadracie”.

Laureaci wcześniejszych edycji konkursu.

I Żywieckie Foto Zawody

Temat: Dźwięki
I miejsce: Marcin Kasperek

II Żywieckie Foto Zawody

Temat: Żywieckie impresje
I miejsce – Krystyna Hernas „W oknie historii

III Żywieckie Foto Zawody

Temat: Pasje
I miejsce – Przemysław Papiernik 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *