Przejdź do treści

Żywieckie Centrum Wolontariatu

Żywieckie Centrum Wolontariatu działa na rzecz promocji, wspierania i pośrednictwa wolontariatu.
Koordynatorem działań ŻCW jest Stowarzyszenie Paramus.

Od początku wojny w Ukrainie włączamy się w działania pomocowe dla uchodźców, którzy trafiają do Żywca i na Żywiecczyznę. Wspólne działania przynoszą pozytywne efekty, ale by móc pomagać lepiej próbujemy budować system wolontariatu w naszym mieście.

23 marca 2022 odbyło się spotkanie wolontariuszek i wolontariuszy działających w ramach akcji #PomagamyUkrainie.

W czasie spotkania omówione zostały aktualne działania, a wolontariusze podzielili się na grupy zadaniowe.

Obszar 1: Współpraca z Żywieckim centrum Wolontariatu m.in. w ramach realizacji akcji integracyjnych, organizacji pracy magazynu itp.

Obszar 2:  Pomoc w pracy biura centrum Pomocy Uchodźcom (Żywiecka Fundacja Rozwoju)

Obszar 3: Wsparcie działalności Biura PCK (w ramach akcji Pomoc dla Ukrainy)

Obszar 4: Wsparcie pracy magazynu Głównego w Amfiteatrze pod Grojcem

O działaniach w poszczególnych obszarach będziemy informować na bieżąco poprzez WhatsApp, e-mail, sms.

Obszar 1:

-Na kwiecień 2022 planowana jest akcja integracyjna w porozumieniu z Fundacją Proesterno. Wydarzenie będzie miało charakter pilotażowy.

– realizowane są zadania w magazynie na ul. Wesołej 4, aby miejsce było dostępne, będziemy potrzebowali pomocy w obsłudze (otwarcie magazynu, pomoc w wydawaniu rzeczy, utrzymywanie względnego porządku)

Obszar 2:

czekamy na sygnał z centrum Pomocy Uchodźcom, aby zorganizować na miejscu spotkanie i zapoznać się z konkretnymi zadaniami.

– stale działa magazyn na ul. Dworcowej 2 (w podwórzu) – można zgłaszać swoją dyspozycyjność

– stale potrzebna jest pomoc w czasie pakowania darów z Banku Żywności (poniedziałek i piątek od g. 11)

Obszar 4:

Amfiteatr pod Grojcem działa w godzinach codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 15.00, w soboty i w niedziele w godzinach 12:00 – 15:00. W tych godzinach można zgłosić się na wolontariat.

Serdecznie dziękuję za udział w spotkaniu i do zobaczenia na wolontariackim szlaku

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach programu Korpus Solidarności.

Zachęcam do uczestnictwa w programie poprzez zgłoszenie w Systemie Obsługi Wolontariatu ( można zainstalować na telefonie apkę System Obsługi Wolontariatu. Można zarejestrować się również na stronie  Korpus Solidarności)

 KONTAKT  798 702 319

Pozdrawiam Teresa CimałaChcemy: Promować idee wolontariatu i e-wolontariatu, jako szansy na wszechstronny rozwój społeczeństwa lokalnego
Aby stworzyć: Prężnie działające Centrum Wolontariatu dla Żywca i okolic.

Nasze kluczowe zadania:

  • organizacja szkoleń dla wolontariuszy oraz koordynatorów wolontariatu
  • promowanie i informowanie ochotników o ofertach wolontariatu oraz możliwościach rozwoju poprzez działalność wolontarystyczną
  • szeroka współpraca z instytucjami, NGO oraz  Partnerami 
  • Organizacja Gali Wolontariatu  

„Ja dla Ciebie, Ty dla Mnie. Podstawy wolontariatu”

18.10.2021 odbyły się warsztaty wolontariackie, świetnie poprowadzone przez Annę Piątek-Górę i Barbarę Mrowiec.

Tematy warsztatów:

Wolontariusz, kto to taki? Wolontariat co to takiego?

– Mój pomysł na wolontariat

– Wolontariat – aspekty prawne

– Wespół w zespół – praca w zespole

– Korpus Solidarności – idee i założenia


„Kram z Kulturą” w obrazkach.

To było bardzo owocne spotkanie z Piotrem Kumorem. Rozmowy o wolontariacie w kulturze, spotkanie w pracowni Joanny Zając-Slapnicar, mini koncert Pawła Zawiły – świetnie spędzony czas i plany na dalsze działania.

KRAM Z KULTURĄ

Plan wydarzenia:
10.00 – 13.00 “Wolontariat w kulturze” – panel dyskusyjny
13.30 – 17.00 Galeria otwarta
17.00 – Koncert Pawła Zawiły

Termin:
11 września 2021 r.
Miejsce:
Fundacja ArcyArty ul. Szewska, Żywiec

Fundacja ArcyArty, Żywieckie Centrum Wolontariatu, Terraart – Pracownia ceramiczna, zapraszają 11 września na ul. Szewską.

“Kram z kulturą” jest pierwszym tego typu wydarzeniem, które łączy sztukę, kulturę i rozmowy o wolontariacie.
O godzinie 10.00 rozpocznie się spotkanie przedstawicieli instytucji i organizacji działających w strefie kultury. Gościem specjalnym będzie Piotr Kumor. Tematem panelu będzie wolontariat w kulturze.

Działanie zrealizowane zostanie w ramach programu wspierającego i promującego wolontariat “Korpus Solidarności”.

“Kram z kulturą”, to wyjątkowa okazja do zapoznania się z twórczością i zakupu prac autorstwa Joanny Zając-Slapničar, Eweliny Wiercigroch-Dudki, Lilianny Pleńkowskiej.
Goście odwiedzający “Kram z kulturą” będą mogli również zdobyć aktualne informacje dotyczące oferty warsztatowej i szkoleniowej Fundacji ArcyArty, Pracowni Ceramicznej Terraart, jak również Fundacji Kuźnia Sztuki. Dzień zakończy mini koncert w wykonaniu Pawła Zawiły.

Ewelina Wiercigroch-Dudka absolwentka ASP we Wrocławiu, kierunek: Wzornictwo w specjalności: Projektowanie ceramiki. Od 2012 roku prowadzi własną pracownię artystyczną Terraart w Radziechowach, w której tworzy autorską ceramikę, a także prowadzi warsztaty z ceramiki i rysunku dla dzieci i dorosłych.

Joanna Zając-Slapničar absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz studiów podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych w Lubljanie w Słowenii. Największą pasją i jednocześnie pracą jest szeroko rozumiana sztuka. Bierze udział w międzynarodowych projektach, sympozjach i plenerach artystycznych. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, kolażem, grafiką komputerową, wideo oraz szerzeniem zamiłowania do sztuki wśród dzieci i dorosłych oraz arteterapią. Obecnie prowadzi warsztaty plastyczne oraz zajęcia z rysunku i malarstwa w Fundacji ArcyArty w Żywcu oraz pracuje jako nauczyciel plastyki w Montessori Mountain Schools.

Lilianna Pleńkowska – animatorka kultury, pasjonatka rękodziełem i sztuką także ludową Beskidu Żywieckiego. Odkrywa z uczestnikami warsztatów piękno tworzenia. Wykorzystuje ideę zero waste i recyklingu w projektach. Wolontariusz w projektach dla różnych grup społecznych. Pracownik Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.

Piotr Kumor– absolwent Animacji społeczno-kulturalnej na UŚ w Cieszynie. Na co dzień główny specjalista do spraw organizacji imprez w Miejskim Centrum Kultury w Tychach. Performer, poeta, aktor i reżyser. Założyciel Grupy Artystycznej Teatr TCR. Pomysłodawca i kurator dziesięciu edycji Tyskiego Festiwalu Performance. Pracował przy ponad 100 międzynarodowych festiwalach min.: Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Viva il Canto w Cieszynie, Śląska Jesień Gitarowa w Tychach, Tyskie Spotkania Teatralne, Festiwal Monodramu MoTyF. Na Kinie Na Granicy w Cieszynie pracuje od 2005 roku, a od 4 lat jest koordynatorem wolontariatu na tym festiwalu.

Zapraszamy


Zgłoś swój własny pomysł na działanie wolontariackie.


Zaopiekuj się mną!! – EkoDzień Dziecka w Żywcu

W trzech miejscach – w Żywieckiej Fundacji Rozwoju, przy ścieżce Miejskiego Trailu i ścieżce edukacyjnej w Sporyszu oraz przy siedzibie Żywieckiej Biblioteki Samorządowej, w koalicyjnym połączeniu sił przeprowadziliśmy drugą edycję akcji „Zaopiekuj się mną!!”. To było naprawdę wielowymiarowe działanie, które poprzez kluczowy element, czyli rozdawanie roślinek – pokazał jak wiele możemy zrobić lokalnie. Promocja ekologicznego stylu życia, to priorytet EkoDnia Dziecka, ale niezwykle ważnym aspektem był tu także przekaz dotyczący wzajemnej pomocy. W pakietach zostawiliśmy małe ulotki z ważnymi, sprawdzonymi telefonami i adresami – tam młodzi ludzie mogą znaleźć skuteczną pomoc w przypadku przeżywania kryzysów i sytuacji trudnych. Kolejnym elementem – szczególnie bliskim naszym sercom – była promocja wolontariatu. Poprzez piękną prace, jaką wykonały wolontariuszki i wolontariusze, nie tylko w dniu dzisiejszym, ale wiele dni i tygodni wcześniej, poprzez pokazanie swoją pracą, że dzięki wolontariuszom można zrobić tak wiele. Różne formy wolontariatu były mocno zauważalne. Niezwykły to był dzień i za ten dzień serdecznie dziękujemy wolontariuszom/wolontariuszkom, e-wolontariuszom/e-wolontariuszkom, naszym ogrodnikom z różnych miejsc w mieście, którzy wiele tygodni temu rozpoczęli prace, żeby dziś można było rozdawać piękne roślinki, współorganizatorom, darczyńcom i wszystkim, którzy odwiedzili nas w trzech punktach naszego miasta. My już umawiamy się na kolejną edycję i pewnie za rok znowu spotkamy się, żeby rozdać troszkę zielonego szczęścia ❤

Dziękujemy Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego #KorpusSolidarności bo to właśnie ten program pomaga budować silny i mądry wolontariat.

❤Żywiecka Fundacja Rozwoju❤Żywiecka Biblioteka Samorządowa❤#MłodzieżowaRadaMiasta❤Miejskie Centrum Ekologiczne w Żywcu❤#DomPomocySpołecznejwŻywcu❤Regionalne Centrum Wolontariatu Katowice❤Miejski Trail


Media o akcji

„Nad Sołą i Koszarawą” w czerwcowym numerze zaprasza do udziału w akcji


„Zaopiekuj się mną!!” – warsztaty dla dzieci i młodzieży

W ramach akcji „Zaopiekuj się mną!!” zorganizowane zostaną warsztaty dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać sadzonki, które zabiorą do domu.

Aby wziąć udział w warsztatach należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy


WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

W związku z akcją „Zaopiekuj się mną!! Eko Dzień Dziecka” poszukujemy 2-3 wolontariuszy/wolontariuszek.

Termin: 05 czerwca 2021 10.00 -13.30

Zadanie: pomoc w przygotowaniu miejsc akcji, pomoc przy rozdawaniu roślinek, uporządkowanie terenu po akcji.

Miejsce: ul. Kościuszki 5, Żywiecka Biblioteka Samorządowa lub ul. Dworcowa 2, Żywiecka Fundacja Rozwoju lub ul. Kopernika (ścieżka Miejski Trail od strony mostu sporyskiego)

Oferujemy: miłą atmosferę, pakiet wolontariusza, ubezpieczenie.

Kontakt: 798 702 319 lub zywiec.wolontariat@gmail.com


„Zaopiekuj się mną!” Eko Dzień Dziecka 2021

„Zaopiekuj się mną!” to druga edycja akcji skierowanej do młodych mieszkańców Żywca (i nie tylko). 5 czerwca od godziny zapraszamy po odbiór roślinek, które będzie można zabrać do domu, opiekować się nimi i patrzyć jak rosną. Może wzbogacą domowe ogrody, bądź też będą początkiem pięknej, zielonej przygody.Do pomocy w przygotowaniu sadzonek zaproszono grupę najlepszych ogrodników z żywieckiego DPS oraz pasjonatów domowych roślinek. W czasie wydarzenia odbędą się również warsztaty, w czasie których będzie można samodzielnie wykonać sadzonkę (ilość miejsc ograniczona – szczegóły wkrótce). Dla uczestników wydarzenia przywidziano słodką niespodziankę.
Data: 5. 06.2021
Godzina: 11.00-13.00
Miejsca:
– Żywiecka Fundacja Rozwoju ul. Dworcowa 2
– Żywiecka Biblioteka Samorządowa ul. Kościuszki 5
– Ścieżka Miejski Trail przy ul. Kopernika (od strony mostu sporyskiego) Organizatorzy:
@Żywieckie Centrum Wolontariatu
@Żywiecka Fundacja Rozwoju
@Żywiecka Biblioteka Samorządowa
@Młodzieżowa Rada Miasta Żywca

Akcja realizowana jest w ramach programu „Korpus Solidarności”, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – CRSO
we współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Katowicach

Korpus Solidarności 2021-2023

Z radością informujemy, że jako partner Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach, będziemy realizować działania związane z programem Korpus Solidarności NIW – CRSO.

Dzięki temu będziemy mogli organizować warsztaty, szkolenia, debaty wolontariackie, zaprosić do projektów i akcji wolontariackich, na spotkania branżowe. Zaprezentujemy nowe narzędzia, służące pośrednictwu i obsłudze wolontariatu. Uczestnicy Korpusu Solidarności będą mieli szansę ubiegać się o mini granty i bony edukacyjne. Nie zabraknie również podziękowań dla najaktywniejszych wolontariuszy i koordynatorów, którzy uhonorowani zostaną w czasie Gali Wolontariatu.

Projekt realizowany będzie w latach 2021-2023 we współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Katowicach

Ankieta dla WOLONTARIUSZY (do pobrania)

Ankieta dla ORGANIZACJI I INSTYTUCJI (do wypełnienia)


Dzień Wolontariatu 2020

5 grudnia 2020 roku Żywiecka Fundacja Rozwoju, Żywieckie Centrum Wolontariatu oraz inicjatorki Biegu po COOlturę, zaprosili wolontariuszy, realizujących wiele zadań w ramach przeciwdziałania COVID – 19, Działaj Lokalnie, 2 Biegu po COOLturę w roku 2020, na wspólne świętowanie.

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną zorganizowano krótką grę terenową, w czasie której wolontariusze wykonywali ciekawe zadania. Spotkanie odbyło się na trasie miejskiego trailu, czyli leśnej ścieżki rowerowej przygotowanej w ramach Działaj Lokalnie przez grupę “Pozytywnie Zakręceni” z Krzysztofem Jarosiewiczem na czele. Prace porządkowe na ścieżce wykonane zostały w ramach wolontariatu, a działanie realizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Paramus. 

Spotkanie wolontariuszy w bardzo kameralnym gronie, na świeżym powietrzu, z zachowaniem aktualnych obostrzeń i zaleceń epidemiologicznych, było doskonałą odskocznią od trudnej pandemicznej rzeczywistości. 

Na trasie gry leśnej nie zabrakło przeszkód. Trzeba było odpowiedzieć na pytania dotyczące wolontariatu, środowiska i ekologii czy też baśni i legend. Uczestnicy mieli do wykonania również ćwiczenia fizyczne, jak np. marsz tyłem, jazda gokartem, czy rzut “czosnkiem” do celu. Na mecie czekały drobne upominki i serdeczne podziękowania za pracę wolontariacką w ciągu całego, trudnego roku 2020.


Warsztaty z Moniką Pendolską – przed Żywieckim Suwakowaniem 2019


Monika Pendolska poprowadziła niezwykle ciekawe warsztaty dla wolontariuszy Żywieckiego Suwakowania. Tematem spotkania była komunikacja, działanie w sytuacji trudnej oraz integracja zespołu.